A kölyök
Györgyi Róbert 2006.10.27. 17:46
A Kölyök
Kölyökkorban nagyon fontos, hogy sokat foglalkozzunk a kutyával, hisz ebben a pár hónapban alapozzuk meg a kapcsolatot, melyben együtt élünk a chichivel további élete folyamán. Szintén nagyon fontos hogy nagyon sok rágnivalója, játéka legyen, hogy ne a mi cipőnket-papucsunkat cincálja szét, ha rágni támad kedve.
Mivel ezek az állatok nagyon kicsik, ezért emésztő szervrendszerük is jóval rövidebb, mint nagyobb társaiké. Ennek köszönhetően sokkal nehezebben válnak szobatisztává, illetve nem elég nekik az, ha reggel és este kiengedjük őket dolguk elvégzése céljából. Ezért célszerű már az első pillanattól egy félreeső helyen biztosítani nekik a lakáson belül is egy pontot, ahol elvégezhetik a dolgukat.
A chihuahua kölyök fejlődését 6 szakaszra bonthatjuk.
1. Vegetatív életszakasz (Első és második hét): A kiskutyák zárt szemmel születnek, első napjaik 90%-át alvással, a fennmaradó 10%-ot pedig táplálkozással töltik. Ebben a szakaszban az anyuk látja el őket, vigyáz rájuk, csak enni, inni és a séták idejére hagyja magukra őket. A tizedik nap körül születési súlyuknak kétszeresét érik el, újabb két hét múlva pedig a háromszorosát. Kéthetes korukban kinyílik a szemük, de még nem látnak jól, csak egy hónapos koruktól észlelik a környezetükben történő eseményeket. A tizennegyedik naptól hallásuk is kezd működni, de igazán csak a harmadik hétre kezd aktiválódni.
2. Az átmeneti életszakasz (Harmadik hét): A kiskutyák fogtalanul születenek, a tejfogaik(28db) húsz-huszonöt napos korukban kezdenek előbújni. A fogváltás három-négy hónapos korukban kezdődik és hét-nyolc hónapos korukra fejeződik be. Végleges fogazatuk 42 fogból áll. Harmadik héttől egyre többet mozognak a kölykök, már hajtja őket a kíváncsiság. Anyjuktól már koldulnak, megismerik az embert, mint táplálékadót. Háromhetes korukban már csóválják a farkukat és próbálkoznak az ugatással. Szükségletüket az almon kívül végzik, elkezdődik a játék a testvérekkel.
3. Bevésődési életszakasz (Negyedik-hetedik hét): Négyhetes korukban már próbálnak beilleszkedni a közösségükbe, kezdik elsajátítani a a társas viselkedés alapszabályait. A negyedik héttől a huszadik hétig tartó időszak jó és rossz tapasztalatai kihatnak a kiskutyák egész életére. Hathetes korukban már kezd kialakulni a falka rangsora. A hatodik és nyolcadik hét közt a tenyésztő felkészíti a kölyköket az elválásra, ebbena szakaszban ismeri el és fogadja el az embert falkatársnak. A testvérek hancúroznak, játszanak, próbára teszik erejüket, gyakorolják képességeiket, alaposan végigpróbálják a nagyok életének valamennyi mzzanatát.
4. Szocializálódás életszakasza (Nyolcadik-tizenkettedik hét): A kiskutya életének egyik legfontosabb szakasza. Elszakad az anyjától, új környezetbe kerül. Át kell állnia az új életre, szocializálódnia kell a körülötte élő emberekhez, állatokhoz, gyerekekhez. Meg kell tanulnia velünk élni.
5. Rangsorba illeszkedés szakasza (Tizenharmadik-huszonnegyedik hét): A "falkába illeszkedés szakasza". A kiskutya beilleszkedik a családba, megtalálja a helyét. Ekkorra már kiderül számára, hogy ki az úr -a falkavezér- a háznál, kinek kell engedelmeskednie. Könnyebb feladatok már taníthatók a kicsinek, illetve elkezdődhet a pórázhoz szoktatás.
6. A pubertáskor (hetedik-tizenötödik hónap) Ezt az időszakot nyugodtan nevezhetjük kamaszkornak is, mely a kutya teljes nemi érettségéig tart. A kamaszkor végére kialakul a kics chihuahua teljes személyisége és az, hogy jó irányba fejlődjön, nagyrészt a gazdán múlik.
|